Pomiń linki

Oddłużenie przedsiębiorcy łatwiejsze?

Nieprawdą jest, że obecnie nie można ogłosić upadłości konsumenckiej prowadząc działalność gospodarczą. Zmiana w przepisach Prawa Upadłościowego zrównała sytuację osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej z osobą, która taką działalność prowadzi – a co za tym idzie, upadłość konsumencka może zostać ogłoszona w obu sytuacjach. Co to zmienia?

 

Zmierzamy w stronę uproszczenia i przyśpieszenia możliwości ogłoszenia upadłości konsumenckiej, a w konsekwencji dążymy do ustabilizowania sytuacji finansowej dotychczas zadłużonych konsumentów.

Niecały miesiąc temu wskazywaliśmy na odnotowany rekord upadłości konsumenckich. Zadłużenie małych przedsiębiorców rośnie jednak dalej w szybkim tempie, mówimy o 6 miliardach zaległości. Według dostępnych danych 200 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych zgłasza problemy w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, co przed nami?

Nowelizacja Prawa Upadłościowego nie mogła przewidzieć skutków pandemii, z którymi przedsiębiorcy obecnie muszą się mierzyć. Ustawodawca jednak, wprowadzając zmiany w przepisach, jeszcze bardziej postawił na oddłużenie osób fizycznych i wskazał konieczność prowadzenia postępowania upadłościowego w taki sposób, aby umożliwić umorzenie zobowiązań upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym.

W najbliższych publikacjach postaram się przybliżyć instytucję upadłości konsumenckiej z praktycznego punktu widzenia, każda zmiana niesie za sobą zarówno plusy, jak i minusy, które należy rozważyć.

Jeśli potrzebują Państwo pomocy prawnej w zakresie upadłości – zapraszam do kontaktu z Kancelarią pod nr ☎️ 730 307 301 –  profesjonalnie zajmujemy się prowadzeniem spraw o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i odpowiednim przygotowaniem do procedury oddłużenia w postępowaniu upadłościowym.

Autor tekstu: Alicja Antosik