Nowe ułatwienia dla pracodawców – korzyści zatrudniania żołnierzy
W dniu 17 października 2024 roku Prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą zmiany wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej (OT) i Aktywnej Rezerwy (AR). Nowe przepisy mają zachęcić pracodawców do zatrudniania tych osób, które łączą pracę zawodową ze służbą wojskową.
Przedstawiamy trzy główne grupy zmian, które przyniosą konkretne korzyści przedsiębiorcom zatrudniającym żołnierzy.
1. Ulgi podatkowe dla pracodawców
Jedną z głównych zmian jest możliwość uzyskania ulgi podatkowej.
Pracodawcy mogą odliczyć kwotę 12 000 PLN od podstawy opodatkowania – jeśli zatrudniony żołnierz OT lub AR pełni nieprzerwanie przez co najmniej rok służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie. Ustawa zakłada wzrost wysokości ulgi z każdym rokiem nieprzerwanego pełnienia służby, aż do kwoty 24.000,00 PLN – jeżeli staż służby wynosi co najmniej 5 lat.
Ulga przysługuje na każdego zatrudnionego żołnierza OT i AR – niebędącego udziałowcem, akcjonariuszem ani wspólnikiem tego podatnika oraz na rzecz którego podatnik ponosi miesięczne wydatki w kwocie stanowiącej wysokość co najmniej minimalnego wynagrodzenia.
Dodatkowe korzyści:
• Mikro- i mali przedsiębiorcy mogą zwiększyć tę ulgę o 50%.
• Pozostali przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej 5 pracowników (licząc na pełne etaty) mogą zwiększyć ulgę o 20%.
Nowe odliczenia w podatkach będą miały zastosowanie do dochodów (przychodów) osiągniętych od 1 stycznia 2025 r.
2. Świadczenie początkowe zamiast odprawy
Pracodawcy nie będą już musieli wypłacać odpraw pracownikowi powołanemu do terytorialnej służby wojskowej, zamiast tego wprowadzono świadczenie początkowe dla żołnierzy OT, które wyniesie 50% przeciętnego wynagrodzenia. Świadczenie przysługuje po odbyciu szkolenia podstawowego lub szkolenia wyrównawczego i będzie wypłacane tylko raz. W przypadku ponownego powołania do terytorialnej służby wojskowej świadczenie początkowe nie przysługuje. Co więcej świadczenie początkowe będzie przysługiwać także osobom prowadzącym działalność gospodarczą lub zatrudnionym w oparciu o umowy cywilnoprawne.
Korzyści:
• Pracodawcy zostają odciążeni finansowo dzięki zniesieniu obowiązku wypłaty odpraw.
• Świadczenie początkowe jest bardziej przewidywalne i dostosowane do specyfiki terytorialnej służby wojskowej.
3. Preferencje przy zamówieniach publicznych
Ustawa przewiduje, że zatrudnianie żołnierzy OT i AR będzie premiowane w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych poniżej progów unijnych (kryterium branym pod uwagę przy udzielaniu zamówienia publicznego będzie tzw. aspekt społeczny).
Pracodawcy, którzy zatrudniają żołnierzy, mogą liczyć na preferencje w ocenie ofert w niektórych postępowaniach – zatrudnienie żołnierzy może stanowić kryterium społeczne o wadze minimum 10%.
Korzyści:
• Pracodawcy będą mogli uzyskać przewagę w części przetargów publicznych.
• To rozwiązanie promuje społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.
W skrócie, ustawa wprowadza szereg ułatwień, które mają wspierać pracodawców w zatrudnianiu żołnierzy OT i AR, a zarazem wzmacniać ich rolę na rynku pracy.
Autor: r.pr. Stefan Zimny