Ochrona sygnalistów: co grozi za brak wdrożenia procedur?
25 września 2024 r. weszła w życie ustawa o ochronie sygnalistów, co oznacza, że każdy przedsiębiorca powinien sprawdzić, czy przepisy tej ustawy zobowiązują go do wprowadzenia tzw. procedury zgłoszeń wewnętrznych. Zignorowanie tego obowiązku może mieć poważne konsekwencje.
Zgodnie z art. 58 ww. ustawy, osoba odpowiedzialna za wdrożenie takiej procedury, która tego nie zrobi lub zrobi to z istotnym naruszeniem wymogów, podlega karze grzywny. Jednak w skrajnych przypadkach brak wdrożenia procedury może zostać uznany za próbę uniemożliwienia zgłoszenia przez potencjalnego sygnalistę (kim jest sygnalista opisaliśmy tutaj: https://kancelaria-certus.pl/kim-jest-sygnalista-case-study/). Wówczas sprawa staje się poważniejsza, ponieważ zgodnie z art. 54 ustawy, takie działanie podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.
Wdrożenie procedury zgłoszeń wewnętrznych ma także korzyści. Pozwala na szybkie wychwytywanie nieprawidłowości w organizacji i wdrożenie działań naprawczych. To nie tylko kwestia uniknięcia sankcji, ale także budowania odpowiedzialnej i transparentnej organizacji.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie wdrożenia procedur i szkolenia pracowników, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią tel. 512 466 221 lub certus@kancelaria-certus.pl
Ochrona sygnalistów to kluczowy element dbałości o zgodność z przepisami i bezpieczeństwo Twojej firmy.
Autor: Stefan Zimny