Eksmisja w czasie pandemii – nowe zasady
Tarcza antykryzysowa, a eksmisja z lokalu
Przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły ograniczenia postępowania egzekucyjnego w zakresie eksmisji. Ustawą z dnia 31 marca 2020 roku wprowadzony został artykuł 15 zzu, który jasno wstrzymuje nakazy opróżnienia lokalu mieszkalnego. Dotyczy to okresu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.
W praktyce komornicy nie mogą wykonywać prawomocnych orzeczeń nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego, a z uwagi na to, że stan epidemii przedłuża się, tracą na tym głównie wierzyciele – właściciele lokali.
W jakich sytuacjach można przeprowadzić eksmisję w czasie pandemii?
Istnieje parę sytuacji wyjątkowych, które dopuszczają przeprowadzenie eksmisji. Ma to miejsce jeśli decyzja o opuszczeniu lokalu została wydana na podstawie:
- orzeczeń wydanych w związku z przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie;
- decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej;
- decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej;
- decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego;
- decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Jak długo będą obowiązywać nowe zasady eksmisji w czasie pandemii?
Zgodnie ze wspomnianą regulacją, eksmisja podczas stanu epidemii bądź zagrożenia epidemiologicznego jest obecniem niemożliwa. Z uwagi na to, że sytuacja zmienia się dynamicznie, nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak długo to potrwa.
Ustawodawca nie wprowadził podobnych ograniczeń w zakresie lokali użytkowych. Pomimo pewnego oporu dłużników, eksmisje lokali użytkowych przeprowadzane są na bieżąco.
Autor: Małgorzata Pera