Pomiń linki

Sankcja kredytu darmowego: TSUE rozważy, czy należy się kredytobiorcy

Czy bank może naliczać odsetki od prowizji lub składki ubezpieczeniowej w ramach kredytu konsumenckiego? Kiedy dokładnie zaczyna biec termin na złożenie oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego? Odpowiedzi na te pytania może już wkrótce udzielić Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie o sygn. C-566/24.

Sprawa została zainicjowana przez Sąd Rejonowy w Łodzi, który skierował pytania prejudycjalne do TSUE w postępowaniu z powództwa firmy Helpfind przeciwko Santander Bank Polska. Powód domagał się zwrotu odsetek w związku ze złożeniem przez konsumenta oświadczenia o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego (SKD).

Próba obejścia wyroku?

Z medialnych doniesień wynika, że Santander Bank Polska uznał pozew, przyznając się tym samym do naruszeń w umowie kredytowej i zobowiązując się do zwrotu nienależnie pobranych odsetek. Taki ruch może mieć jednak głębszy cel – bank prawdopodobnie chciał doprowadzić do umorzenia sprawy przed TSUE, co uniemożliwiłoby Trybunałowi wydanie jednoznacznego stanowiska w zakresie SKD.

Zwraca uwagę fakt, że ten sam bank w setkach innych spraw sądowych kwestionuje roszczenia konsumentów wynikające z sankcji kredytu darmowego, co czyni jego uznanie pozwu w tej konkretnej sprawie wyjątkowo interesującym.

Sąd nie dał się zaskoczyć

Sąd Rejonowy w Łodzi nie podzielił jednak stanowiska banku. Uznanie pozwu nie oznacza automatycznego umorzenia postępowania prejudycjalnego – dlatego sąd postanowił zaczekać na wyrok TSUE w sprawie C-566/24. Oczekiwane rozstrzygnięcie może mieć kluczowe znaczenie dla konsumentów i praktyki sądowej w całej Polsce.

To nie pierwsza taka próba

Nie tylko Santander Bank Polska próbował w ten sposób uniknąć odpowiedzi TSUE na pytania dotyczące SKD. Wcześniej podobne sytuacje miały miejsce m.in. w sprawach:

C-678/22 – dotyczącej Profi Credit Polska,

C-71/24 – z udziałem Alior Banku,

C-180/24 – dotyczącej Santander Consumer Banku.

We wszystkich tych przypadkach banki – jako strona powodowa – cofały pozwy wraz ze zrzeczeniem się roszczeń, co skutecznie zablokowało możliwość zajęcia stanowiska przez TSUE.

Co oznacza wyrok TSUE dla konsumentów?

Oczekiwany wyrok TSUE w sprawie C-566/24 może przełamać niekorzystną dla konsumentów praktykę i doprowadzić do jednolitej wykładni przepisów dotyczących sankcji kredytu darmowego. To ważna wiadomość dla wszystkich kredytobiorców, którzy kwestionują postanowienia swoich umów oraz ubiegają się o zwrot zawyżonych kosztów

Więcej informacji na temat sankcji kredytu darmowego znajdziesz tutaj: https://bezkosztow.pl/

Autor: r.pr. Stefan Zimny