Zmiany w ustawie o sygnalistach! Co musisz wiedzieć?
14 czerwca 2024 r. Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o sygnalistach. Większość poprawek miała charakter redakcyjny, jednak jedna z nich wzbudziła znaczące kontrowersje. Dotyczyła ona katalogu naruszeń prawa objętych regulacją tej ustawy. Senat postanowił usunąć z tego katalogu kwestie związane z naruszeniami prawa pracy. Ostatecznie Sejm zaakceptował tę poprawkę.
Co to oznacza dla pracowników?Jeżeli w Twoim miejscu pracy dojdzie do naruszeń takich jak nieprzestrzeganie przepisów BHP czy nieprawidłowe rozliczanie czasu pracy, nie będziesz mógł skorzystać z ochrony przewidzianej ustawą o sygnalistach przy dokonywaniu zgłoszenia.
Czy brak ochrony oznacza bezkarność?Nie, w Polsce nadal funkcjonują instytucje zajmujące się przyjmowaniem zgłoszeń tego rodzaju naruszeń, np. Państwowa Inspekcja Pracy. System prawny zapewnia nam narzędzia umożliwiające reakcję na takie sytuacje.
Co dalej z ustawą o sygnalistach?Po przyjęciu poprawek przez Sejm, ustawa trafi do podpisu Prezydenta RP. Na chwilę obecną nie ma sygnałów sugerujących, że Prezydent zamierza ją zawetować. Vacatio legis ustawy wynosi 3 miesiące, co oznacza, że najprawdopodobniej zacznie obowiązywać już tej jesieni – a to wiąże się z nowymi obowiązkami dla przedsiębiorców.
Jak możemy Ci pomóc?Jeśli jesteś pracodawcą zatrudniającym ponad 50 osób – potrzebujesz zapewnić swojej firmie zgodność z nowymi przepisami! Chcesz sprostać nowym obowiązkom wynikającym z ustawy o sygnalistach? Skontaktuj się z naszą Kancelarią! Specjalizujemy się w tworzeniu, wdrażaniu oraz prowadzeniu szkoleń dotyczących nowych regulacji. Pomagamy przedsiębiorcom w pełnym zrozumieniu i spełnieniu wymogów ustawy.
Autor: r.pr. Stefan Zimny