Jak zmienić oprocentowanie kredytu na stałe?
Przejście na stałe oprocentowanie kredytu
Krok 1 – Złóż wniosek o zmianę stopy ze zmiennej na stałą.
Większość banków wymaga złożenia takiego wniosku w oddziale – niektóre z nich oferują również złożenie go zdalnie, bądź za pośrednictwem infolinii. W niektórych przypadkach, do rozpatrzenia wniosku potrzebne będzie dostarczenie do banku dodatkowych dokumentów np.: potwierdzających wysokość dochodów.
Krok 2 – Poczekaj na decyzję banku.
W zależności od banku, decyzje są podejmowane w różnym czasie. Niektóre banki oferują informację o podjętej decyzji niezwłocznie po złożeniu kompletu dokumentów.
Krok 3 – Podpisz aneks do umowy.
W aneksie określony będzie okres obowiązywania umowy oraz stałe oprocentowanie na jakie bank wyraził zgodę.
Powrót do zmiennego oprocentowania
Jeżeli zdecydujesz się na spłacanie kredytu ze stałym oprocentowaniem, musisz liczyć się z tym, iż przejście na zmienny procent możliwe będzie dopiero po upłynięciu umownego terminu. Jeżeli po okresie obowiązywania stałej stopy, będziesz chciał przejść na oprocentowanie zmiennie, zostanie ono ustalone zgodnie z wówczas obowiązującą stawką WIBOR. Chcąc przejść na stałe oprocentowanie upewnij się, czy spełniasz podstawowy warunek tj. czy kredyt został już wypłacony w całości (problem umów deweloperskich) oraz rozważ warunki na jakich zawarty ma być aneks do umowy.
Czy warto zmienić oprocentowanie kredytu na stałe?
W większości przypadków banki oferują przejście na stałe oprocentowanie na 5 albo 10 lat okresu kredytowania. Zważając na niepewną sytuację na arenie międzynarodowej oraz inflację spowodowaną kryzysem gospodarczym, powyższy okres wydaje się być optymalny dla ustabilizowania się warunków kredytowania. W naszej ocenie – decyzja o przejściu na stałe oprocentowanie jest opłacalna.
Autor tekstu: Aleksandra Warszewska