Pomiń linki

Cyfrowy Krajowy Rejestr Zadłużonych i nabycie sprawdzające – nowości, które czekają przedsiębiorców

Pandemia pokazała jak ważna jest odpowiednia cyfryzacja naszego państwa – wprowadzenie Cyfrowego Krajowego Rejestru Zadłużonych ma ułatwić codziennie funkcjonowanie i monitoring kontrahentów biznesowych. W 2022 r. przedsiębiorców może również czekać szerszy zakres kontroli przez urzędy skarbowy przy użyciu “nabycia sprawdzającego”.

 

Cyfrowy Krajowy Rejestr Zadłużonych

Zaczynając od dobrych wiadomości, realne wdrożenie Cyfrowego Krajowego Rejestru Zadłużonych coraz bliżej. Zgodnie z planami ma ruszyć już 1 grudnia 2021 r.  Termin wejścia w życie nie jest zagrożony – obecnie trwają testu systemu. Po uruchomieniu programu przedsiębiorcy mogą liczyć na spore ułatwienia podczas sprawdzania swoich kontrahentów biznesowych. Szerzej o tym piszemy w naszym artykule: Jak w łatwy sposób będzie można sprawdzić kontrahenta biznesowego w 2021?

 

Nabycie sprawdzające – nowe narzędzie kontroli Urzędu Skarbowego

Co jeszcze? Możliwe, że w 2022 r. przedsiębiorcy spotkają się z “nabyciem sprawdzającym” dokonywanym m.in. przez pracowników urzędów skarbowych.  Do sejmu trafił projekt ustawy podatkowej, który nadaje nowe uprawnienia urzędnikom. Co przewiduje nowy projekt? Przedsiębiorcy mogą być sprawdzani przez urzędników podczas dokonywania codziennych transakcji handlowych – ewidencja sprzedaży i kwestia wydania paragonu.

Pracownik urzędu skarbowego tuż po zakupie będzie mógł okazać legitymację służbową oraz poinformować o dokonaniu tzw. nabycia sprawdzającego. Wszystko będzie w porządku jeśli paragon zostanie wydany. Sytuacja komplikuje się, gdy taki paragon nie zostanie wydany i urzędnik odnotuje nieprawidłowości. Co wówczas?

W przypadku negatywnego przebiegu nabycia sprawdzającego urzędnik w pierwszej kolejności wystawi mandat i sporządzi notatkę, co zgodnie z planem, może być podstawą do dalszej, szczegółowej kontroli.

Samo wylegitymowanie nastąpi po dokonaniu nabycia sprawdzającego, tym samym urzędnik ma być utożsamiany z innymi klientami. Towar zakupiony w wyniku kontroli, co do zasady, będzie podlegał zwrotowi. Zmiana ma na celu zmniejszenie szarej strefy, której wartość obecnie określą się na ponad 2 mld złotych. Proponowane zmiany przypominają dość głośną sprawę mechanika samochodowego, który po godzinach wymienił żarówkę w samochodzie pracownika skarbówki, za co miał zostać ukarany mandatem – czas pokaże.

Autor: Alicja Antosik