Pomiń linki

Czym jest miękka i twarda windykacja?

W wielu tekstach branżowych, a w szczególności tych o zadłużeniach możemy spotkać się z terminami miękkiej i twardej windykacji. Czym są te pojęcia i kiedy należy je stosować?

 

Miękka windykacja jest standardowym procesem windykacyjnym z tym, że windykatorzy są bardziej wyrozumiali i ulegli wobec dłużników. Z miękką windykacją spotykają się najczęściej dłużnicy, których zadłużenie powstało stosunkowo niedawno. Nie ma więc potrzeby wykorzystywania większej presji na dłużniku niż zwykłe upomnienie i prośba o przyspieszenie terminów płatności.

W przypadku twardej windykacji, windykatorzy stosują ostrzejsze metody windykacyjne takie jak: rozmowa telefoniczna, wizyta windykatorów terenowych, wpis do rejestru BIG, skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego, skierowanie sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego, a nawet zainicjowanie postępowania karnego. Twarda windykacja dotyczy najczęściej tzw. dłużników trudnych, którzy od dłuższego czasu opóźniają się z zapłatą.

Zadzwoń do nas pod nr +48 509 212 424 i sprawdź jak szybko i skutecznie odzyskać pieniądze od nierzetelnego kontrahenta!

Autor tekstu: Małgorzata Pera