Nowa uchwała sądu najwyższego. Czy jest zielonym światłem dla przedsiębiorców – frankowiczów?
Nowa uchwała Sądu Najwyższego – najważniejsze informacje
28 kwietnia br. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, która ma ogromne znaczenie dla wszystkich przedsiębiorców – frankowiczów (sygn. akt III CZP 40/22). Wynika z niej, że umowy kredytów frankowych zawarte z przedsiębiorcami również mogą być uznane za nieważne.
Zdaniem Sądu Najwyższego wszystkie postanowienia umów kredytów frankowych, które pozwalają bankom na dowolne ustalanie kursów walut obcych, są niezgodne z prawem (sprzeczne z naturą stosunku zobowiązaniowego). Taka wada umowy może prowadzić albo do nieważności całej umowy, albo do jej częściowej nieważności.
Kto skorzysta na uchwale Sądu Najwyższego?
Takie rozstrzygnięcie otwiera drzwi kolejnym kredytobiorcom. Na uchwale Sądu Najwyższego skorzystają przede wszystkim:
– kredytobiorcy, którzy kredyt w walucie obcej wzięli jako przedsiębiorcy,
– kredytobiorcy, którzy ubiegali się o kredyt jako konsumenci, ale potem nieruchomość faktycznie wykorzystywali w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Prawo po stronie konsumenta
Uchwała potwierdza również to, co od dawna dla sądów jest już jasne, a co banki wciąż kwestionują – nieuczciwy charakter przepisów pozwalających bankom jednostronnie ustalać kursy walut. To w konsekwencji pozwala im decydować o wysokości zobowiązania kredytobiorcy i o wysokości rat.
Czy uchwała jest zielonym światłem dla przedsiębiorców frankowiczów?
Dlaczego uchwała jest aż tak ważna dla frankowiczów – przedsiębiorców? Sąd jednoznacznie uznał, że pozostawienie w rękach jednej strony możliwości wyznaczania kursu, jest sprzeczne z sprzeczne z naturą stosunku zobowiązaniowego umowy kredytu indeksowanego.
W efekcie status kredytobiorcy jako przedsiębiorcy nie ma znaczenia, ponieważ sam fakt zawarcia w umowie zapisu pozwalającego bankowi dowolnie kształtować kurs waluty obcej, prowadzi do nieważności takiej umowy. Zdecydowana większość umów zawiera tego rodzaju zapisy.
Jesteś przedsiębiorcą i masz kredyt we frankach? A może jako konsument wykorzystałeś środki z kredytu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej? Skontaktuj się z Kancelarią, prześlij nam skan swojej umowy, a my ocenimy Twoje szanse w sporze z bankiem.
Autor tekstu: r.pr. Angelika Sikora