Pomiń linki

Wakacje kredytowe – na czym polegają i od kiedy można z nich skorzystać?

Już od piątku, 29 lipca będzie można złożyć wniosek o wakacje kredytowe. To właśnie wtedy wchodzi w życie ustawa, umożliwiająca kredytobiorcom złotówkowym, zawieszenie spłaty rat kredytu. Warto złożyć wniosek jak najwcześniej, aby w pełni wykorzystać możliwości udogodnienia. 

Kiedy złożyć wniosek o wakacje kredytowe

Start zgłoszeń o wakacje rusza w piątek, 29 lipca. Warto jednak się z tym pośpieszyć. Liczą się nie tylko terminy, ale nawet godzina złożenia wniosku. W przeciwnym wypadku może nam przepaść możliwość zawieszenia płatności w sierpniu.

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Założeniem wakacji kredytowych jest przerwa w spłacie kredytu, aby móc “odetchnąć” finansowo. Rządowy projekt w praktyce pozwala na nawet osiem miesięcy bez spłaty rat:

  • po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (począwszy od 1 sierpnia 2022 r.),
  • po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów roku 2023.

Zawieszone raty „przenoszą się” na koniec okresu kredytowania, czyli jeśli spłata kredytu pierwotnie miała zakończyć się w lutym 2044 r. to ostatnią ratę zapłacisz w październiku 2044 r.

Wniosek o wakacje kredytowe w banku

Przed złożeniem wniosku warto zapoznać się z zasadami panującymi w danym banku. Jak się okazuje, w niektórych bankach m.in. BNP Paribas, data złożenia wniosku jest istotna. Dlatego aby skutecznie zawiesić spłatę kredytu na dany miesiąc, trzeba złożyć wniosek najpóźniej w dniu płatności danej raty, konkretnie do godz. 19:00. Tylko wówczas bank nie pobierze raty.

Wakacje kredytowe – pigułka wiedzy

  • dotyczą kredytów hipotecznych zawartych tylko w walucie PLN,
  • dotyczą kredytów na własny cel mieszkaniowy – wyłączone są kredyty na mieszkania, które później są od razu wynajmowane,
  • są nieopodatkowane
  • dotyczą ośmiu rat kredytowych – po 2 raty na kwartał w 2022 r. i po 1 na kwartał w 2023 r.
  • wnioski można składać online lub na papierze w oddziałach banku,
  • warto wcześniej sprawdzić jak wygląda składanie wniosków w danym banku – w niektórych istotna jest nawet godzina ich złożenia,
  • bank ma maksymalnie 21 dni na przesłanie nowego harmonogramu, ale sam fakt złożenia wniosku o wakacje kredytowe zawiesza obowiązek spłaty,
  • bank wyliczy wysokość ubezpieczenia (nie jest zawieszone),
  • informacja o wakacjach trafia do BIK, ale nie wpływa na tzw. scoring.

Podsumowując, z wakacji kredytowych warto skorzystać i przeczekać trudny okres. Dodatkowo z zaoszczędzonych środków można nadpłacić kredyt (sprawdź jak nadpłata wpłynie na kredyt w czasie wakacji kredytowych). Pozwoli nam to zmniejszyć wysokość całej raty albo skrócić okres kredytowania – oszczędność będzie bardzo wysoka.

Autor tekstu: r.pr. Angelika Sikora