Pomiń linki

ZMIANY W PRAWIE SPADKOWYM

Już niebawem, tj. w dniu 15 listopada 2023 r., w prawie spadkowym zajdzie mała rewolucja. Zmian jest sporo, dlatego zaczynamy z cyklem artykułów o najważniejszych z nich. W założeniu ustawodawcy, zmiany te mają usprawnić postępowanie spadkowe i wyeliminować jego dostrzeżone mankamenty.

Dziedziczenie ustawowe w przypadku gdy powołani do dziedziczenia są dziadkowie spadkodawcy:

a) gdy którykolwiek z dziadków spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku – udział, który by mu przypadał przypadnie jego dzieciom w częściach równych;
b) jeśli ww. dziecko dziadków nie dożyje otwarcia spadku – udział spadkowy będzie przypadał w częściach równych jego dzieciom (czyli wnukom dziadka spadkodawcy);
c) w przypadku braku osób, o których mowa powyżej (dzieci oraz wnuków dziadka spadkodawcy) – udział spadkowy dziadka spadkodawcy przypadnie pozostałym dziadkom w częściach równych.

Zmiany w ustawie spowodują, że wyłączeni od dziedziczenia będą dalsi zstępni dziadków spadkodawcy, czyli potocznie mówiąc „cioteczne lub stryjeczne wnuki i dalsze pokolenia. W konsekwencji czas trwania postępowań spadkowych powinien ulec skróceniu, z uwagi na zwężenie katalogu spadkobierców ustawowych – a zatem brak konieczności poszukiwania ich z urzędu przez Sąd i wzywania na rozprawę.

Autor tekstu: r. pr. Stefan Zimny