Pomiń linki

Koronawirus a kredyty frankowe

Czy należy obawiać się nagłego wzrostu raty kredytu?

W ostatnim czasie notowania większości spółek giełdowych zanotowały znaczny spadek. Niepewność na rynku walutowym oraz giełdowym znacznie wzrosła. Przede wszystkim jest to związane z niespodziewanym pojawieniem się wirusa COVID-19 (koronawirus). Koronawirus nie pozostaje bez wpływu na sytuację gospodarczą, co zaczyna mieć bezpośrednie przełożenie m.in. na wzrost kursu franka szwajcarskiego. Obawy o sytuację gospodarczą i ogólna niepewność na rynkach finansowych powoduje ucieczkę inwestorów do walut uważanych za bezpieczne, takie jak frank szwajcarski (CHF). Nieprzewidywalność sytuacji gospodarczej w związku z epidemią to czynnik, który może windować kurs tej uważanej za bezpieczną waluty.

 

Kredyty frankowe rekordowo drogie

16 marca kurs franka szwajcarskiego do złotego wynosi już 4,19 czyli najwięcej od ponad 3 lat (od początku 2017 roku). Kurs franka szwajcarskiej waluty jest obecnie o blisko 10 % wyższy niż niecały rok temu w kwietniu 2019 r. Od listopada 2019 r. kurs franka szwajcarskiego wzrósł o 7-8 %. Raty niektórych kredytów CHF są zatem wyższe o kilkaset złotych i obecnie są jedynymi z najwyższych w historii. Wzrost wysokości raty można zauważyć w relacji miesiąc do miesiąca np. w przypadku raty z lutego, a raty z marca. Tak drastyczny wzrost kosztów raty kredytu dla wielu osób oznacza kłopoty ze spłatą i konieczność znalezienia w budżecie dodatkowych kilkuset złotych. Ta tendencja może utrzymać się przez dłuższy czas, a wysokość jaką osiągnie kurs franka szwajcarskiego jest nieprzewidywalny.

 

Rosnący kurs motywuje do działania

Po korzystnym dla frankowiczów wyroku TSUE z dnia 3 października 2019 r. zauważalny jest znaczący wzrost wygranych spraw po stronie frankowiczów. Ponadto obecna sytuacja gospodarcza jest dla wielu kredytobiorców impulsem do występowania na drogę sądową celem usunięcia z treści umowy niedozwolonych klauzul, powodujących że po stronie kredytobiorców istnieje nieograniczone ryzyko kursowe.

kredyt fe

Z analizy wykonanej przez Forum Prawników Finansowych wynika, że 130 wyroków sądów z 2019 i 2020 r., 85 % w I instancji, a 95 % w II instancji zakończyło się korzystnym wyrokiem dla frankowiczów. Zauważalny jest znaczny wzrost wygranych frankowiczów, z całą pewnością wpływ ma na to korzystny wyrok TSUE z 3 października 2019 r., który nadał sądom krajowym kierunek w jakim należy rozstrzygać sprawy frankowiczów. W przypadku korzystnych dla kredytobiorców wyroków nadal dominuje pogląd o nieważności umowy. Coraz więcej zapada również rozstrzygnięć związanych także z przewalutowaniem po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu przy jednoczesnym zachowaniu stawki LIBOR, czyli tzw. „odfrankowienie”. W obydwu przypadkach jest to realna finansowa korzyść, a dodatkowo kredytobiorcy uwalniają się od nieograniczonego ryzyka kursowego, co w świetle obecnych wydarzeń ma niebagatelne znaczenie.

Frankowiczu, zacznij działać!
Jeżeli posiadasz kredyt frankowy i chcesz dowiedzieć się więcej:
Czy w umowie kredytowej znajdują się zapisy abuzywne?
Jakie roszczenia przysługują wobec banku?
Jak wyrok TSUE wpływa na Twoją sprawę?
W jaki sposób przebiega proces w sprawach „frankowych”?

Od czego należy zacząć?
W pierwszej kolejności konieczna jest analiza sytuacji prawnej. W tym celu należy:
– udzielić odpowiedzi na pytania z ankiety znajdującej się na stronie Kancelarii w zakładce „kredyty frankowe”,
– przesłać dokumenty kredytowe (umowy, aneksy, korespondencję z bankiem) na adres mailowy: zlecenia@kancelaria-certus.pl

Skontaktuj się z nami!

Po dokonanej analizie prawnej, przedstawione zostaną możliwe rozwiązania oraz korzyści konkretnych działań.