Renta wdowia – co zmienia projekt ustawy?
Obecnie świadczenie może otrzymać wdowa/wdowiec jeśli spełnia poniższe warunki:
- w chwili śmierci małżonka pozostawał we wspólności małżeńskiej,
- w chwili śmierci małżonka ma ukończone 50 lat,
- wychowuje co najmniej jedno dziecko uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym małżonku, które nie ukończyło 16 lat (lub 18 lat, jeśli uczy się w szkole),
- albo sprawuje opiekę nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej, niezdolnym do samodzielnej egzystencji,
- ukończył 50 lat lub stał się niezdolny do pracy już po śmierci małżonka, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania dzieci.
Co istotne – aby osoba owdowiała mogła pobierać świadczenie, jej zmarły małżonek w chwili śmierci musiał mieć ustalone prawo do:
- emerytury lub do jej uzyskania;
- zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego;
- renty lub jej uzyskania.
Zmiana przepisów renty wdowiej
Obecnie wybierając świadczenie po zmarłym małżonku, wdowiec/wdowa muszą zrezygnować ze swojej własnej emerytury, a w ramach renty rodzinnej otrzymują 85% świadczenia zmarłego małżonka.
Projekt nowelizacji przepisów ustawy o emeryturach i rentach przewiduje zmianę w tym zakresie. Wdowiec/wdowa będzie mogła wybierać spośród:
- pobierania 100% swojej emerytury i 50% renty po zmarłym małżonku, lub
- pobierania 50% swojej emerytury i 100% renty po zmarłym małżonku.
Taka opcja umożliwi wdowie/wdowcu uzyskanie comiesięcznego wsparcia finansowego, przy jednoczesnym pobieraniu własnego świadczenia.
Od kiedy nowa renta wdowia?
Projekt ustawy o rencie wdowiej został przedstawiony Sejmowi w pierwszym czytaniu w dniu 7 lutego 2024 r. Następnie Sejm przekazał go do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Przewiduje się, że nowe przepisy wejdą w życie w drugim bądź trzecim kwartale 2024 roku.
Autor: Aleksandra Warszewska