Najnowsze orzecznictwo w sprawach zwrotów prowizji
Następnie, wyrokiem z dnia 4 marca 2021 r., III Ca 889/20, Sąd Okręgowy w Gliwicach, także uznał, że konsumentowi dokonującemu przedterminowej spłaty kredytu niewątpliwie przysługuje roszczenie o zwrot części pobranej przez bank prowizji. Wspomnianym wyrokiem Sąd Okręgowy oddalił apelację banku od korzystnego dla konsumentów wyroku sądu I instancji, którym zasądzono zwrot prowizji od banku.
Wyrokiem z dnia 23 marca 2021 r., II Ca 158/21, Sąd Okręgowy w Kielcach, podtrzymał dotychczasową korzystną dla konsumentów linię orzeczniczą i uznał, że konsumentowi należny jest zwrot części prowizji. Sąd Okręgowy w uzasadnieniu wspomnianego wyroku uznał ponadto, że wysokość prowizji do zwrotu powinna być ustalana proporcjonalnie do rzeczywistego okresu kredytowania. W tym przypadku Sąd Okręgowy także oddalił apelacją banku od wyroku sądu I instancji zasądzającego zwrot prowizji na rzecz konsumentów.
Reasumując, tak jak wcześniej przewidywano, orzecznictwo sądów powszechnych zgodne jest ze stanowiskiem zajętym przez TSUE w wyroku z dnia 11 września 2019 r., C-383/18. Oznacza to, że konsumenci wygrywają i będą wygrywać spory sądowe z bankami, w których domagają się zwrotów prowizji na podstawie art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim.
Spłaciłeś kredyt lub pożyczkę przed terminem?
Napisz do nas na adres: zwroty@kancelaria-certus.pl lub zadzwoń pod nr 730 307 301 i sprawdź jak w prosty sposób możesz odzyskać swoje pieniądze!
Autor tekstu: Jakub Piejak